نشت یابی کردن

نشت یابی کردن | مراحلی که باید برای این فرآیند طی شوند و نکات مربوطه

چگونه میتوانیم نشت یابی کنیم؟ به طور کلی نشت یکی از مشکلات عمده لوله کشی ساختمان هاست بنابراین برای جلوگیری از اتلاف آب باید همیشه لوله ها و اتصالات را مورد بررسی قرار داد. با توجه به محاسبات میانگین ماهیانه دو هزار لیتر آب به دلیل نشت لوله های ساختمانی هدر می رود.

 برای جلوگیری از هدر رفتن آب ساختمان باید تمامی نشتی لوله ها از بین برود. از بین بردن نشت لوله ها نیز کار بسیار آسانی است برای از بین بردن نشتی ها می توانید به شرکت خدمات رسانی گونیا مراجعه کنید. در غیر این صورت ما در این بخش به شما کمک می کنیم تا بتوانید نشت یابی ساختمان خود را در کوتاه ترین زمان انجام دهید.

پیدا کردن نشت ساختمان کار بسیار آسانی است اما مراحل زیادی دارد که شاید شما را خسته کند. این مراحل شامل:

 • نشت یابی کنتور آب
 • نشت یابی لوله های انتقال آب
 • نشت یابی شیرآلات و وان
 • نشت یابی شیر های آویزان
 • نشت یابی آب در توالت

بهتر است به اختصار برخی از مراحل نشت یابی را توضیح دهیم تا شما بتوانید به آسانی کار نشت یابی را انجام دهید.

پیدا کردن نشت از کنتور آب

معمولا یکی از ابتدایی ترین روش هایی که به شما کمک می کند راحت تر نشت یابی را انجام دهید کنتور آب است. ابتدا تمامی شیر های آب و وسایلی که از آب استفاده می‌ کنند را خاموش کنید سپس ارقام کنتور آب را یاد داشت کنید ۱۵ دقیقه تحمل کرده و مجددا شماره کنتور را یاد داشت کنید اگر رقم تغییر پیدا کرده بود پس قطعا لوله کشی ساختمان دچار نشتی شده است بنابراین باید بررسی های بیشتری انجام دهید. بررسی های بیشتر در مراحل بعدی مشخص می شوند.

نشت یابی از لوله های انتقال آب به داخل ساختمان

معمولا نشت یابی لوله های انتقال آب کار بسیار سختی است چرا که لوله های انتقال آب حدود ۹۰ سانتی متر در زیر زمین هستند بنابراین تشخیص نشتی آن ها تا حد زیادی امکان پذیر نیست اما یک راه حل وجود دارد و آن هم برگشت آب نشت شده از لوله های زیر زمینی به داخل کنتور آب می باشد بنابراین اگر در کنتور آب شما مقدار زیادی آب جمع شود نشان دهنده نشت در لوله های انتقال آب است.

از طرفی گاهی اوقات شاهد نمناک‌ بودن قسمتی از کف یا دیوار ساختمان هستید که این نشان دهنده ترکیدگی و نشت در لوله کشی ساختمان است. در این مرحله به هیچ عنوان نباید خودتان وارد عمل شوید و باید نشت یابی به دست لوله کش بسپرید از طرفی تماس با شرکت خدماتی فنی گونیا به شما کمک شایانی خواهد کرد.

نشت یابی شیرهای آب

همیشه نشت در قسمت های حساس ساختمان ها اتفاق نمی افتد و گاهی اوقات بخش های سطحی نیز ممکن است دچار نشتی و ترکیدگی شوند. پس از آن که لوله های انتقال آب مشکلی نداشتند می توانید نشت یابی را در شیرآلات منزل دنبال کنید. سرویس بهداشتی، روشویی، آشپزخانه و تمامی مکان هایی که دارای شیر آلات هستند را بررسی کنید و در صورت چکه کردن آب بهتر است به تعویض شیرآلات اقدام کنید.

نشت یابی در توالت

یکی از پر نشت ترین مکان ها توالت ها هستند که به دلیل مصرف زیاد آب صاحب خانه هیچ‌ گاه متوجه نشتی آب در توالت نمی شوند تحقیقات نیز نشان داده است که نشت لوله ها در توالت بیشتر از سایر قسمت های خانه است به همین دلیل نشت توالت باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری شده و باعث هدر رفتن آب می شود. اگر نشتی در توالت وجود داشته باشد صداهای شر شر آب همیشه شنیده می شود. نشت در توالت می تواند به عوامل زیر بستگی داشته باشد:

 • سطح آب در بالاترین قسمت تنظیم شده باشد.
 • شناور خراب شده باشد.
 • شیر پر کننده خراب شده و به تعویض نیاز باشد.
 • نشت یابی شیرهای آویزان

برای پیدا کردن نشت شیر های آویزان تنها نیاز است که از مقداری رنگ خوراکی یا قرص های رنگی استفاده کنید. این قرص را درون مخزن آب توالت انداخته و منتظر بمانید، نشتی در هر قسمت توالت باشد با آب رنگی کاملا مشخص خواهد شد.

شرکت خدمات فنی گونیا با بهره گیری از مجرب ترین نیروها می تواند باز کردن توالت فرنگی و موارد مشابه را به خوبی به انجام برساند.

نکات مربوطه

نشت یابی در ساختمان کار چندان سختی نیست اما نیازمند تجربه می باشد در کشور ما افرادی هستند که بدون داشتن تجربه کافی و مهارت لازم دست به اقدامات نشت یابی می زنند و کار را از آن چه که هست پیچیده تر می کنند. هم وطنان می توانند شرکت گونیا را برای انجام خدمات فنی، برق کاری و خدمات خرده کاری در اصفهان انتخاب کنند.  نکاتی که در حین مراحل تعمیر لوله کشی ساختمان باید انجام دهید شامل:

 • به بررسی کردن محل نشت و تعمیر آن دقت داشته باشید تا زمانی که از محل نشت اطمینان حاصل نکرده اید نباید کاری کنید.
 • تجهیزات لازم برای تعمیرات لوله کشی ساختمان را داشته باشید.
 • ترجیحا از افراد ماهر برای انجام چنین کاری استفاده کنید.
 • پیش از انجام تعمیرات مطالعات زیاد و راهکار های فراوان را بخوانید.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *